Krkonošská lékárna  Úpice
499 882 600, 737 120 075

Pozor na záněty močových cest!

12.06.2020

Záněty močových cest nás dovedou pěkně potrápit. Projevují se nepříjemným pálením, doslova „řezáním“ při močení, nutkáním k častému močení, bolestí v podbřišku, únavou…

Záněty močových cestPoměrně běžné jsou infekce dolních močových cest (močová trubice a močový měchýř). Jsou 4× častější u žen než u mužů. Ženy mají kratší močovou trubici a je zde také zvýšená pravděpodobnost přenosu bakterií ze střev do močového ústrojí. Infekci nahrává nedostatečný pitný režim a hygiena. Každoročně trpí touto chorobou kolem 10 % žen, velmi často i žen ve věku 16–35 let. 60 % žen se s touto infekcí setkalo během života. Onemocnění způsobuje v 85 % případů bakterie Escherichia coli, která se přichytí na stěnu močové trubice a začne se množit.

Když máme první nepříjemné pocity a podezření, že k zánětu může dojít, můžeme využít osvědčený přírodní recept, jak udržet zdraví močových cest: je potřeba co nejdříve nasadit silný extrakt brusinek v kombinaci s vitamínem C a zároveň zvolit nadstandardní pitný režim – celkem cca 3 l tekutin denně. Součástí pitného režimu by měl být urologický čaj (celkem 500–750 ml, ne více!). Při různých pokusech a sledování bylo zjištěno, že látky obsažené v brusinkách dovedou uvolnit bakterie přichycené k močové trubici a zvýšené množství moči je pak snadno vyplaví z těla ven.
Pokud však první nepříjemné pocity nezmizí, je potřeba neprodleně navštívit lékaře, který vám velmi pravděpodobně nasadí účinná antibiotika. Zánět se totiž může rozšířit do horních močových cest a zachvátit ledviny. Přípravky na bázi brusinek s vitamínem C je vhodné užívat i dlouhodobě pro pravidelnou péči o močové ústrojí. S jejich výběrem vám poradí v lékárně.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK


« zpět